نبني مجتمع مشترك لليهود والعرب في اسرائيل
בונים חברה משותפת ליהודים וערבים בישראל
Building a Shared Society for Jews and Arabs in Israel
תרומה تبرع

ברוכים הבאים ליוזמות אברהם

'יוזמות אברהם' הוא ארגון משותף ליהודים וערבים-פלסטינים בישראל במטרה לקדם שילוב ושוויון למען חברה משגשגת, בטוחה וצודקת.

'مبادرات إبراهيم' هي منظمة مشتركة لليهود والعرب الفلسطينيين في اسرائيل بهدف تعزيز الدمج والمساواة من أجل مجتمع مزدهر وآمن وعادل في اسرائيل.

בדבריו לאתר וואלה (הפשיעה בחברה הערבית משתוללת והביקורת גוברת, 22 ביוני 2024) השר בן גביר משקר לציבור שלוש פעמים:

"יש ירידה ברציחות" – ובכן. עד רגע זה עומד מספר הנרצחים על 102 בעוד שבתקופה המקבילה אשתקד היה מספרם 104. מדובר בשינוי מינורי שלא מצביע על שינוי מגמה. באותה נשימה צריך לציין שלאחר מספר השיא של נרצחים ב-2023 שהיווה גידול אדיר בתופעה המדממת לעומת 2022, ההתייצבות השנה הינה בגדר נתון מעודד כמעט.

"אני נפגש עם ראשי רשויות ערביות", הוא אומר. מבירור מהיר מול מטה המאבק בפשיעה מטעם ועד ראשי הרשויות המקומיות הערביות, עולה כי אף ראש רשות ערבית לא נפגש עם בן-גביר מאז תחילת השנה וככל הנראה גם בכל השנה האחרונה.

"שיהיה ברור – עם מי מהם (ראשי הרשויות) שהם תומכי טרור לא ישבתי ולא אשב". התירוץ לפיו השר הממונה על המאבק בפשיעה לא נפגש כלל עם ראשי הרשויות המקומיות הערביות בשל היותם תומכי טרור, הוא לא פחות מהוצאת דיבה.

סעיף 24 לחוק המאבק בטרור, קובע עונש של 5 שנות מאסר למי שקוראים לביצוע מעשי טרור או מעודדים ביצוע מעשים כאלה; 3 שנים למי שביצעו מעשה של הזדהות עם ארגון טרור ושנתיים למי שפרסמו חומרי הזדהות עם ארגון טרור. העובדה שתמיכה בטרור היא עבירה שאף ראש רשות מקומית ערבית לא הורשע בה, לא מפריעה לשר לביטחון לאומי (תומך טרור מדופלם שהורשע פעמיים בעברה זו) לא רק להכפיש את ראשי הרשויות ולהוציא את דיבתם, אלא – חמור מכך – להימנע מביצוע תפקידו הדורש מפגש ותיאום עם השלטון המקומי.

רק לשם השוואה: השר הקודם לביטחון הפנים, עמר ברלב, סגנו, יואב סגלוביץ' ומנכ"ל המשרד תומר לוטן, חרשו את הארץ לאורכה ולרחבה במפגשיהם עם ראשי רשויות ערבים על בסיס שבועי, לעיתים יומי. הם הבינו את המובן מאליו: ראשי הרשויות הם נבחריו של הציבור הערבי והם מפתח מרכזי לטיפול בתופעה. מאבק יעיל בפשיעה לא יכול להתבצע בלי הידברות, גיבוי ותיאום איתם ולעולם לא יהיה שינוי מגמה בנושא האלימות והפשיעה בלי שהם יאמינו בנכונות וביכולת של הממשלה והמשטרה להתתמודד עם התופעה ולנצח אותה.

בן גביר, לא רק שאינו מקדם הידברות ותיאום איתם, אלא הוא – בגזענותו ובכוונותיו הרעות כלפי החברה הערבית – מונע כל אפשרות להתמודדות יעילה עם התופעה ומקרין מרוחו ומדיניותו על המשטרה שאותה הוא מעצב בצלמו, ללא רצון ולא יכולת להתמודד עם הבעיה.

על רקע המצב הזה, אי אפשר להתפלא שתכנית החומש הממשלתית למאבק בפשיעה לא מצליחה למלא את ייעודה.

רק לאחרונה השלמנו ב"יוזמות אברהם" דו"ח מקיף הבודק את יישום החלטת הממשלה 549 לאחר  מחצית מתקופתו.

הדו"ח, שהוכן ביחד עם המרכז להעצמת האזרח, מצא, בגדול, שרוב מרכיבי התכנית בוצעו באופן חלקי מאוד ובמרכיבים רבים אין התקדמות כלל. רק במיעוט מהמרכיבים חלה התקדמות מספקת. בנוסף, רוב היעדים השנתיים שהוצבו בתכנית לא הושגו; תקנים שהוקצו, אוישו באופן חלקי בלבד ותקציבים שהוקצו לא נוצלו במלואם.

לכן, מה שנדרש כעת הם שני דברים מרכזיים: למרות ריבוי המשימות עצומות הממדים של הממשלה, עליה לשוב ולהגדיר את מגפת הפשיעה בחברה הערבית כמצב חירום ואת הטיפול בה כיעד אסטרטגי; בנוסף, יש להחליף את השר הכושל באדם בעל היכולת והרצון להתמודד עם הבעיה. החברה הערבית ממשיכה לשלם מחיר כבד בגלל התנהלות ממשלתית שלא מתעדפת את המאבק בפשיעה כפי שראוי היה. היא משוועת להתמודדות רצינית עם הבעיה שמשתקת את חייהם של אזרחיות ואזרחים רבים.

עוד בנושא זה

Silence is Golden