نبني مجتمع مشترك لليهود والعرب في اسرائيل
בונים חברה משותפת ליהודים וערבים בישראל
Building a Shared Society for Jews and Arabs in Israel
תרומה تبرع

ברוכים הבאים ליוזמות אברהם

יוזמות אברהם (ע״ר) הוא ארגון יהודי-ערבי לשינוי חברתי ולקידום שילוב ושוויון בין יהודים וערבים אזרחי ישראל, למען חברה משגשגת, בטוחה וצודקת.

مبادرات إبراهيم هي منظمة يهودية عربية للتغيير الاجتماعي وتعزز التكامل والمساواة بين اليهود والمواطنين العرب في إسرائيل ، من أجل مجتمع مزدهر وآمن وعادل.

על רקע האתגרים הייחודיים של הערים המעורבות, יש צורך בפיתוח מנהיגות יהודית-ערבית משותפת בערים אלה.

קורס למובילי.ות שינוי בערים מעורבות בישראל מוצע על ידי בית הספר לשלום מזה שנים. הקורס, שעד כה התקיימו 5 מחזורים שלו, מתמקד באתגרים הייחודיים של הערים המעורבות שבהן יהודים וערבים מתגוררים אלה לצד אלה. ב-2021, לראשונה, עמותת “יוזמות אברהם” הינה שותפה לקורס.

אודות המארגנים

בית הספר לשלום הוא הארגון הוותיק ביותר המקיים מפגשים בין יהודים לפלסטינים בישראל ועם ארגוני שלום ברשות הפלסטינית. פעילות מרכזית של הארגון היא קיום קורסים של מובילות ומובילי שינוי מתחומים שונים, בהם רופאים, עורכי דין, אנשי ונשות מקצועות בריאות הנפש, מתכננים ופוליטיקאים. קורסים אלה משמשים כזירה למפגש בין יהודים ופלסטינים לדיאלוג המקדם פעילות לשינוי המציאות.

עמותת יוזמות אברהם היא ארגון יהודי-ערבי הפועל לקידום חברה משותפת ושוויון לאזרחים הערבים בישראל. בין היתר, הארגון עוסק בקידום מדיניות שוויונית בערים המעורבות בישראל ופועל בהן.

יוזמות אברהם היא שותפה טבעית לבית הספר לשלום לקורס שעוסק בפיתוח מנהיגות משותפת של מנהיגים.ות שתפיסת עולמם.ן מבוססת על תפיסות של שלום, משא ומתן, צדק חברתי וחיים משותפים, ולא על תפיסות מיליטריסטיות וביטחוניות.

קהל היעד

במחזורים הקודמים של הקורס השתתפו נבחרי ציבור מהערים המעורבות וכן פעילים בחברה האזרחית, הכוללים מנהלי עמותות הפעילות בערים מעורבות, ופעילים פוליטיים.

קהל היעד של המחזור השישי של הקורס מכוון בעיקר לעובדים.ות מתוך העיריות המעורבות ולנבחרי ציבור, כאשר תינתן האופציה גם לפעילים.ות בארגוני חברה אזרחית ולפעילים עצמאיים להשתתף בקורס.

מטרות הקורס

  • יצירת פלטפורמה ליזום ולבצע פרויקטים בערים מעורבות.
  • למידת האספקטים הייחודיים לערים אלו במישורים הסוציולוגיים, חינוכיים, כלכליים ומשפטיים.
  • התנסות בדיאלוג יהודי-פלסטיני להיכרות מעמיקה עם הזהות הלאומית העצמית והשתקפותה אצל האחר.
  • היכרות מחודשת ומעמיקה עם זהות האחר.
  • יצירת קבוצת עמיתים מערים מעורבות אשר תהווה בסיס לרישות (networking) בין פעילים בערים השונות.
  • רשת העמיתים.ות תשמש, לצד יוזמה של פרוייקטים בשטח, גם לצורך קידום יעדי מדיניות משותפים בערים המעורבות.

 

מבנה הקורס

הקורס כולל שלושה מרכיבים מרכזיים: ידע, דיאלוג ופעילות בשטח.

1. דיאלוג בין זהויות: יתקיים בסדנת פתיחה אינטנסיבית למשך שלושה ימים, ובחלק מהמפגשים לאורך הקורס. בנושא הדיאלוג תפיסתנו נשענת על העיקרון שהמפגש היהודי – פלסטיני  הוא מפגש בין קבוצתי, בין שתי זהויות ולא רק בין יחידים.  מטרת הדיאלוג היא פיתוח המודעות של המשתתפים לקונפליקט ולתפקידם בתוכו, פיתוח חשיבה ביקורתית ותרגום התובנות לעשייה בשטח.

2. רכישת ידע תתבצע בשני אופנים:

א. הרצאות על ידי מומחים בתחומים שונים הקשורים לערים מעורבות כגון ח”כ סמי אבו שחאדה בנושא הנכבה בערים מעורבות, ד”ר מנאל תותרי-ג’ובראן בנושא ערים משותפות בהיווצרות, פרופ’ אורן יפתחאל בנושא תכנון וקניין בערים משותפות, נטלי לוי על חינוך משותף – בחירה מול אילוץ; שהירה שלבי על אקטיביזם בערים המעורבות ופרופ’ גדי אלגזי בנושא חזון משותף. בנוסף, מתוכנן פאנל מומחים בנושא ערים משותפות בעולם ופאנל קרנות בנושא גיוס משאבים.ב. סיורים לימודיים בערים המעורבות.

3. פיתוח יוזמות / אקטיביזם – במהלך הקורס המשתתפים מצופים לתכנן ולהוציא לפועל יוזמות לקידום חיים משותפים בערים המעורבות. על פי צורך, עשיה זו תיתמך על ידי צוות הקורס ועל ידי סדנת מיומנויות מטעם ארגון שתיל. 

מסגרת התוכנית

התוכנית תיערך במתכונת של 11 מפגשים במשך חצי שנה. המפגש הראשון יתקיים ביום שישי בתאריך 5.11.2021. במפגש השני תתקיים סדנת דיאלוג וסימולציה בת שלושה ימים עם לינה בנווה שלום-וואחאת אל סלאם. לאחריה יתקיימו מפגשים בימי שישי מדי שבועיים. הקורס יכלול גם סיורים לימודיים בשטח. התוכנית תסתיים עם ריטריט של יומיים בנווה שלום-וואחאת אל סלאם.

תכנית המפגשים

יום מפגש

מקום

תאריך שעות נושא
שישי בנווה שלום 5/11/2021 9:00-15.00 פתיחת קורס והכרות
חמישי, שישי, שבת               בנווה שלום עם לינה 11/11/2021

12/11/2021

13/11/2021

מתחילים ביום חמישי בשעה 17 ומסיימים בשבת בשעה 17 הכרות, דיאלוג בין זהויות וסימולציה.
שישי בנווה שלום 10/12/2021 9:00-15:00 נכבה בערים המעורבות
שישי – יתקיים באחת הערים המעורבות. תהיה הסעה. 24/12/2021 9:00-15:00 סיור בעיר מעורבת לפי בחירה וארגון המשתתפים בדגש על האתגרים בעיר.
שישי בנווה שלום 7/1/2022 9:00-15:00 פיתוח יוזמות ואקטיביזם בערים המעורבות
שישי בנווה שלום 28/1/2022 9:00-15:00 תכנון ומרחב בערים המעורבות
שישי בנווה שלום 18/2/2022 9:00-15:00 אלימות, פשיעה ושיטור בערים מעורבות. תוך התייחסות לערים מעורבות בעולם.
שישי בנווה שלום 4/3/2022 9:00-15:00 סיור בעיר מעורבת בארגון המשתתפים עם דגש על פתרונות ויוזמות בעיר.
שישי בנווה שלום 18/3/2022 9:00-15:00 חזון פוליטי לערים המעורבות
שישי 1/4/2022 9:00-15:00 קידום פרוייקטים
שישי שבת

בנווה שלום עם לינה

13/5/2022

14/5/2022

מתחילים ביום שישי ב9:00 ומסיימים ביום שבת ב17:00  סיום פרידה תעודות

 

מובילי.ות הקורס

מר איברהים אגבריה – עובד סוציאלי. בעל ניסיון של למעלה מעשרים שנה בתחומי הטיפול, ההדרכה והנחיית הקבוצות. עסק במשך שנים בהנחיית קבוצות דיאלוג בבית הספר לשלום בנווה שלום. בוגר התוכנית להנחיית קבוצת קונפליקט. בוגר קורס מובילי שינוי בערים משותפות והנחה את המחזור האחרון בקורס הזה.

ד”ר רועי זילברברג – מנהל בית הספר לשלום ומנחה קבוצות בקונפליקט בעל וותק של שתיים עשרה שנים. עבודת הדוקטורט של רועי עסקה בחינוך לשלום בקהילה. הקים ומנהל את פרויקט ע.מ.ל (ערבית מדוברת לכולם) להוראת ערבית מדוברת בבתי ספר יסודיים.

גב’ רות לוין-חן – מנהלת מיזם ערים משותפות בעמותת יוזמות אברהם. בעלת תואר שני בסוציולוגיה ארגונית, בעלת ניסיון של למעלה מעשור בהנחיית דיאלוג של בני נוער יהודים וערבים במסגרות שונות בהן YMCA בירושלים, זרעים של שלום, גבעת חביבה ועוד.

דרישות מהמשתתפים

השתתפות חובה בכל חלקי הקורס ותכנון והוצאה לפועל של יוזמה בתחום הערים המעורבות.

תתאפשר היעדרות של עד מפגש אחד לאורך התוכנית.

בתום הקורס תינתן תעודת סיום.

עלות הקורס

עלות הקורס למשתתף היא 1,500 שח והיא כוללת את האירוח בסדנאות המרוכזות.

המחיר מסובסד.

אופן ההרשמה

על המעוניינים.ות למלא את טופס ההרשמה – קישור כאן.

מועמדים.ות מתאימים.ות יוזמנו לראיון.

לשאלות ובירורים:

ד”ר רועי זילברברג, בית הספר לשלום – roi@nswas.info
רות לוין חן, יוזמות אברהם – ruth@abrahaminitiatives.org.il
איברהים אגבריה, מנחה הקורס – iagbaria@gmail.com

עוד בנושא זה

Silence is Golden