نبني مجتمع مشترك لليهود والعرب في اسرائيل
בונים חברה משותפת ליהודים וערבים בישראל
Building a Shared Society for Jews and Arabs in Israel
תרומה تبرع

ברוכים הבאים ליוזמות אברהם

'יוזמות אברהם' הוא ארגון משותף ליהודים וערבים-פלסטינים בישראל במטרה לקדם שילוב ושוויון למען חברה משגשגת, בטוחה וצודקת.

'مبادرات إبراهيم' هي منظمة مشتركة لليهود والعرب الفلسطينيين في اسرائيل بهدف تعزيز الدمج والمساواة من أجل مجتمع مزدهر وآمن وعادل في اسرائيل.

מדברים לערבים - מחקר ציבור יהודי

מדברים לערבים - מחקר ציבור יהודי

מחקר חדש של עמותת 'יוזמות אברהם' מראה כי פנייה של מפלגות המרכז-שמאל לציבור הערבי במסרים של שוויון, צמצום פערים ושותפות פוליטית, לא פוגעת בהן אלקטורלית בקרב הציבור היהודי. המחקר מתפרסם על רקע השיח המתגבר לשילוב האזרחים הערבים במערכת הפוליטית, בבחירות לכנסת ה-22. מפלגות המרכז-שמאל מתחילות לספור את האזרחים הערבים, עושות קמפיינים בחברה הערבית, ומתחייבות לפעול בנושאים שחשובים לאזרחים הערבים. אבל יותר מדי עדיין חוששים לעשות את הצעד הבא, ולפעול לשותפות פוליטית עם נציגי הציבור הערבי.

המחקר החדש שערכנו, מראה שהחששות האלה פשוט כבר לא רלוונטיים. המחקר הוא חלק ממהלך רחב של העמותה, הבודק את עמדות הציבור הערבי כלפי נושאים בוערים בתקופת הבחירות, במקביל לבדיקה של עמדות הציבור היהודי בנושאים אלה.

הסקר נערך על ידי מרכז 'אקורד' בראשות פרופ' עירן הלפרין, באמצעות חברת הסקרים iPanel, והוא הקיף 707 משיבים יהודים ישראלים, שהצביעו בבחירות האחרונות למפלגות כחול לבן, הליכוד, מרצ, העבודה, כולנו, וישראל ביתנו. מועד הרצת הסקר: ­15-20/8/2019.

בשלב הנוכחי של הסקר הנשאלים, נשאלו למי הצביעו בבחירות האחרונות (אפריל 2019). לאחר מכן, הם נחשפו למודעה שפורסמה, כביכול, בעיתון בשפה הערבית, ובה פונה ראש מפלגת המרכז-שמאל הגדולה המשתתפת בבחירות לכנסת ה-22, בני גנץ, לציבור הערבי עם אחד מ-4 מסרים שנבדקו: (1) מסר "בקרה" (טיפול בבעיות שמטרידות את החברה הישראלית בכללותה); (2) מסר של צמצום פערים וטיפול בבעיות המעסיקות את החברה הערבית; (3) מסר של שוויון מלא ומיגור הגזענות; ו-(4) שיתוף פוליטי מלא וייצוג שוויוני של המיעוט הערבי בישראל כחלק מהממשלה. לבסוף, הם נשאלו למי בכוונתם להצביע בבחירות, ונעשתה השוואה בין תשובתם להצבעתם בבחירות האחרונות. בשלב הבא ייבחנו מסרים דומים מטעם מפלגות ימין.

מהשלב הנוכחי של המחקר עולה, כי סוג המסר אליו נחשפו הנשאלים לא פגע במידת התמיכה במפלגת המרכז-שמאל, ובאחד המסרים אפילו הייתה עליה קלה בתמיכה. במסר ה"בקרה" (כלומר, עצם הפנייה לציבור הערבי) נרשמה ירידה קלה ביותר (של כ-5%) בכוונה להצביע למפלגת כחול-לבן, התואמת את הירידה המוכרת מהסקרים השונים בתמיכה בה. במסרים האחרים לא נרשמה ירידה משמעותית נוספת (5% במסר על שותפות פוליטית, 7% במסר על צמצום פערים). במסר הקורא לשוויון מלא ומיגור הגזענות, אף נרשמה עליה בתמיכה במרכז-שמאל בציבור היהודי (11%). זאת, ככל הנראה, משום שמסר זה נתפס כנובע מתוך מניע ערכי יותר, ומעלה את התפיסה החיובית של ראש המפלגה בדגש על אמינות, מוסריות, כנות ונאמנות.

ממצאי הסקר מצטרפים לסקר קודם של יוזמות אברהם, שבוצע בשיתוף עם עמותת 'סיכוי' ומרכז אקורד. לפי סקר זה, לפיו הגורם מספר אחת שיעודד הצבעה בקרב ערבים, הוא מסרים ברורים מצד מנהיגים במרכז-שמאל, שיפעלו לשוויון, צמצום פערים ושותפות פוליטית. 30.7% מהנשאלים הצביעו בסקר זה על מחויבות של המפלגות הציוניות לפעול בנושאים החשובים להם, כגורם שיגביר את המוטיבציה שלהם להצביע. 25% הצהירו כי הסיכוי שיצאו להצביע יגבר, אם המפגלות הציוניות יחרטו על דגלן את נושא השוויון. כמעט 20% אמרו כי אם מפלגות השמאל-מרכז יושיטו יד לשיתוף פעולה עם הערבים, זה יגרום להם להצביע.

כלומר – בעוד שמסרים של צמצום פערים, שוויון ושותפות פוליטית כלפי הערבים יחזקו את האמון של המצביעים הערבים ואת אחוזי ההצבעה שלהם, הם לא יפגעו בתמיכת הציבור היהודי במפלגות המרכז-שמאל.

אמנון בארי-סוליציאנו וד"ר ת'אבת אבו-ראס, מנכ"לים שותפים של עמותת יוזמות אברהם, אמרו בעקבות ממצאי הסקר: "המחקר מראה כי החשש מאיבוד תמיכה מקרב מצביעים יהודיים בשל פניה לציבור הערבי הוא חשש מדומיין שאין לו בסיס. יש כאן הזדמנות היסטורית, הוכח שגם הציבור היהודי לא נרתע משותפות פוליטית ושוויון מלא. פנייה לציבור הערבי תחזק את ההשתתפות של הציבור הערבי באירוע השיא של הדמוקרטיה, וזה אינטרס מובהק של כולנו."

מצגת – מחקר: שותפות יהודית-ערבית זה רווח פוליטי

עוד בנושא זה

Silence is Golden