نبني مجتمع مشترك لليهود والعرب في اسرائيل
בונים חברה משותפת ליהודים וערבים בישראל
Building a Shared Society for Jews and Arabs in Israel
תרומה تبرع

ברוכים הבאים ליוזמות אברהם

'יוזמות אברהם' הוא ארגון משותף ליהודים וערבים-פלסטינים בישראל במטרה לקדם שילוב ושוויון למען חברה משגשגת, בטוחה וצודקת.

'مبادرات إبراهيم' هي منظمة مشتركة لليهود والعرب الفلسطينيين في اسرائيل بهدف تعزيز الدمج والمساواة من أجل مجتمع مزدهر وآمن وعادل في اسرائيل.

19 אוקטובר 2018

נצרת. 'יוזמות אברהם' והוועד הארצי לראשי הרשויות המקומיות הערביות בישראל חשפו הבוקר את קמפיין "בחירות ללא אלימות" לרשויות המקומית הערביות. הקמפיין, תוצר של פעילות מיזם קהילות בטוחות לשיפור הביטחון האישי בישובים הערבים ב'יוזמות אברהם' נהגה עוד טרם מערכת הבחירות בגלל התלהטות הרוחות שמערכת כזו מעוררת.
יתרה מכך, מקרי האלימות הקשים להם היינו עדים במערכת הבחירות הנוכחית בחלק מהישובים הערבים: התנצחויות מילוליות בין מועמדים וקטטות בין פעילים, איום על מועמדים ומצביעים ואף ירי לעבר בתי מועמדים, זאת כשהבחירות הקודמות לרשויות המקומיות הסתיימו בתוצאות טראגיות, עם עשרות פצועים ואובדן חיי אדם, חיזקו את הצורך בקמפיין רחב שייצור השפעה ציבורית והעלאת המודעות בקרב המועמדים, הפעילים והבוחרים כאחד בדבר חשיבות קיומן של בחירות דמוקרטיות ונקיות מאלימות.

https://www.facebook.com/abrahamfund.org/videos/2360186530664425/

מר מאזן גנאים, יו"ר וועד ראשי הרשויות המקומיות הערביות וראש עיריית סכ'נין יחד את דבריו למתח בתוך הישובים, שבחלקו נעוץ במצוקת הדיור והקרקעות: "מתח זה מגיע לשיאו לקראת מערכות בחירות והפתרון ארוך הטווח לנושא זה נעוץ באישור תכניות בנייה והרחבת שטחי הישובים".
גנאים הוסיף כי: "להערכתי הרשתות החברתיות שזוכות לפופולריות עצומה בחברה הערבית וגבוהה אף יותר מאשר בחברה היהודית, משמשות כר נרחב להסתה בין מחנות פוליטיים ומלהיטות את הציבור. בסופו של דבר הן מהוות גורם מחולל אלימות גם בשטח".
בסיום דבריו קרא גנאים להתנהלות אחראית ומתונה ברשתות החברתיות וחינוך מבית נגד אלימות גם מחוץ למערכת הבחירות.
עו"ד בשאיר פאהום ג'יוסי, יו"ר שותפה של 'יוזמות אברהם' אמרה כי: נושא האלימות בחברה הערבית עומד כיום בראש סדר העדיפות של עמותת 'יוזמות אברהם'. ובדיוק כפי שאנו נלחמים בתופעת הנשק הבלתי חוקי בחברה הערבית והאלימות בכבישים, כך כיום צו השעה הוא להפחית את רמת האלימות המילולית והפיזית סביב מערכת הבחירות לרשויות המקומיות.
לדברי גב' סחר מחמיד, יו"ר הועדה לנושאים חברתיים בוועדת המעקב העליונה של הערבים אזרחי ישראל: "בחברה הערבית היום יש מודעות גוברת לנושאי אלימות והצורך להילחם בה וכמעט בכל ישוב אנו רואים יוזמות מקומיות וגופים העוסקים בנושא. אלא שללא תקציבי מדינה ומעורבות גורמי ממסד, אין לגופים הללו יכולת ממשית לבצע פעולה חינוכית מקיפה ושינוי חברתי משמעותי."
בנוסף, קראה מחמיד להגברת התאום בין הגופים הללו ולהקצאת תקציבים ממשלתיים לפעילותם.
ד"ר ת'אבת אבו ראס, מנכ"ל שותף של עמותת 'יוזמות אברהם' אמר כי: "לאורך השנים ניכרת החרפה בהיקף האלימות המתלווה לבחירות ברשויות המקומיות. אלימות על רקע פוליטי בכלל ואלימות כלפי נושאי משרות ציבוריות ברשויות המקומיות הערביות היא בעיה קשה. ואנו עדיין מזהים תופעה קשה של שיטור חסר, כאשר המשטרה אינה מקצה משאבים מספיקים למיגור האלימות בישובים הערבים. ועדיין, במקביל , החברה הערבית צריכה לקחת אחריות להובלת תהליכים חינוכיים וחברתיים".
עו"ד רסול סעדה, מנהל שותף של מיזם קהילות בטוחות ב'יוזמות אברהם' הציג את הקמפיין הציבורי להפחתת האלימות במערכת הבחירות לרשויות המקומיות. לדבריו:
"בימים האחרונים בלבד חתמו עשרות רבות של מועמדים בבחירות לרשויות המקומיות ברחבי הארץ על אמנה הקוראת לבחירות נקיות מאלימות, פרויקט משותף של 'יוזמות אברהם' וועד ראשי הרשויות המקומיות הערביות.
עוד הוסיף סעדה כי: "התערבות חיובית בשיח בחירות ברשתות החברתיות ע"י הפצת סרטונים הפונים אל המועמדים והבוחרים והעברת מסרים בנוגע לתופעות אופייניות למערכת הבחירות כמו איום על מועמדים, ירי וקטטות משנות את השיח, משפיעות עליו וכך מפחיתות את זליגת האלימות ממרחבי הרשת אל הרחוב".
לדבריו: "הסרטון הראשון בסדרת הסרטונים נצפה תוך פחות משבוע ע"י למעלה מ-150,000 איש."

עוד בנושא זה

Silence is Golden